Då var vi framme vid läsårets första skollov, nämligen höstlovet. Vi har nyligen haft skolfoto, vilket alltid är väldigt uppskattat.
Då ett av skolans prioriterade mål är utepedagogik i år, så kommer vi ha schemalagda utedagar, så vår nya grillplats är nu färdig med fina bänkar runt om och två rejäla grillar. Köksträdgården ska vi arbeta med under året, så den är ännu ej klar. Den 6/11 kommer skolan ha en heldag där klasserna arbetar ute och även grillar lunch (korv m bröd) på våra grillar, så kläder efter väder den dagen.
Nobelfirandet är den 10/12, då får elever och personal klä sig fint om man vill, i år kommer vi satsa på litteraturen. Som vanligt bjuds det på 3 rätters middag med tillhörande julmust den dagen.
Lucia firandet blir utomhus den 12/12 på morgon, mer info kommer, och avslutningsdagen den 19/12 är med barnen och en helt vanlig skoldag. Vi försöker ha så lite schemabrytande aktiviteter som möjligt.
Vi har valt att stänga tidigt på lillejulafton, då stänger vi fritids redan kl 14, förra året gick nästa alla barn hem vid den tiden, men personalens arbetstid fortlöpte till kl 17, så därför har vi valt att lägga om detta i år.
Skolan har endast 5 platser lediga just nu och samtliga är i lågstadiet, dock kan det komma förflyttningar så är man intresserad är en köanmälan det första man ska göra. Därefter kontaktas ni av skolan och får info om plats mm.
Vi önskar er ett härligt höstlov och Halloween och hoppas att ni hör av er om ni har frågor och funderingar. / Maria och Håkan med personal.